Laveste traktorsalg på sju år

Traktorsalget har ikke vært lavere siden bunnåret 1993, men traktorkjøperne velger stadig større modeller. I fjor var 38,5 prosent av nytraktorene på over 100 hk.

Publisert

Tendensen er klar. De minste brukene forsvinner, og de større brukene blir enda større. Det forteller traktorsatistikken fra Traktor- og Landbruksmaskin- importørenes Forening/Vegdirektoratet med all tydelighet. Mens det totale traktorsalget falt med 18,2 prosent fra 1999 til 2000, økte salget av nye traktorer med effekt over 100 hk med 9,2 prosentpoeng. Det betyr at 38,5 prosent av alle nyregistrerte traktorer i fjor var større enn 100 hk. Enda mer bemerkelsesverdig er det at det ble omsatt 186 traktorer i effektklassen over 130 hk mot bare 117 traktorer i 1999.

Ser vi på utviklingen i løpet av de fem siste åra blir tendensen enda tydeligere. I 1996 var for eksempel bare 14,6 prosent av traktorene over 100 hk.

På merkestatistikken er nesten alt som før. New Holland er på topp, med MF på andreplass. Faktisk har de seks mest solgte merkene nøyaktig samme innbyrdes rangering som året før. Da ser vi bort fra Zetor. Tsjekkerne var som kjent ikke leveringsdyktige før helt på tampen av året. Derfor skal det bli spennende å se hvor mye Motokov klarer å vinne tilbake i inneværende år.

Videre merker vi oss at krangelen mellom Felleskjøpet og Valtra-Valmet ikke ser ut til å skremme vekk kundene. Valtra har omtrent samme markedsandel som i 1999 mens John Deere har gått noe fram. Etter første april skal Valtra stå for salget sjøl. Da får vi se hvem som blir vinneren eller taperen i dette spillet.

Mest framgangsrike er Lamborghini og Fendt som begge har solgt flere traktorer enn i 1999. Det er det ingen av konkurrentene som har klart.

Traktorstatistikk totalt 2000 (1999)Nye traktorer - TLIF/Vegdirektoratets registreringsstatistikk

Antall%
1999200019992000
Over 150 hk28670,82,3
130-149 hk891192,54,1
120-129 hk79732,22,5
110-119 hk2162916,110,0
100-109 hk62856717,719,6
90-99 hk78357622,120,0
80-89 hk67549319,117,0
70-79 hk74852521,218,1
60-69 hk1741064,93,7
50-59 hk69342,01,1
Under 50 hk50461,41,6
Totalt35422897100,0100,0

Merkestatistikk 2000 (1999)

MerkeAntall%
1999200019992000
1New Holland75168821,223,7
2Massey Ferguson71562620,221,6
3Valtra-Valmet60849317,217,0
4John Deer40638011,513,1
5Case IH37524810,68,6
6Deutz-Fahr163984,63,4
7Lamborghini67801,92,8
8Belarus72632,22,2
9Fendt43531,21,8
10Hürlimann51491,41,7
11Same44271,20,9
12Zetor129203,60,7
Sum TLIF-traktorer3624282596,897,5
Andre118723,22,5
Total sum35422897100,0100,0

De største traktorfirmaene 2000 (1999)

1Felleskjøpet30,1(28,7)
2A-K maskiner23,7(21,2)
3Eik23,4(21,4)
4LMB8,6(10,6)
5Motokov6,1*(8,1)
Totalt91,9(90,0)

* Inklusiv Aase Landbruks salg av Hürlimann